esemény
KONTÚROK HASADNAK KI A HIDEG DIÓDA SUGÁRZÁSBÓL | Jakub Choma, George Crîngaşu, Keresztesi Botond | Horizont Galéria

kurátor | Fenyvesi Áron

megnyitó | 2017. szeptember 6. 18:00

a kiállítást megnyitja | Fenyvesi Áron

web | https://www.facebook.com/event...

a kiállítás bezárása | 2017. október 11.

cím | Horizont Galéria (H-1066 Budapest, Zichy Jenő u.32.)

Térkép

Kiállító művészek: Jakub Choma, George Crîngaşu, Keresztesi Botond
Kurátor: Fenyvesi Áron

Megnyitó: 2017. szeptember 6., szerda,  18:00óra
A kiállítás látogatható: 2017. október 11.
A kiállítást megnyitja: Fenyvesi Áron

A Horizont Galéria csoportos kiállítása három fiatal Kelet-Közép Európai művész munkáiból mutat be kurátori válogatást, amely a művészek figuralitáshoz fűződő viszonyát helyezi a vizsgálata középpontjába. Ez azért is fontos kérdés, mert a képzőművészet figuralitásának relevanciáját a XXI. század digitális képkorszaka sem számolta fel igazán, ahogyan korábban a fotográfiai reprezentáció megjelenése sem lúgozta ki az alakokat a festészetből. A digitális képek széleskörű elérhetősége egy olyan művészgeneráció színrelépését inspirálta, aminek  a vizuális stratégiája ösztönösen adaptálódott a digitális képszerkesztés anyanyelvéhez. A legújabb paradigmaváltás azonban nem pusztán technológiai vagy technikai jellegű, hanem főként a képek struktúráját érinti, mindamellett, hogy nagyon sok új tartalmi és tematikai vonás is felfedezhető benne. Az újrafogalmazódó figuralitás immáron nem függetleníthető a kortárs vizuális kultúrától, az új generáció festészete pedig a kortárs alkalmazott grafika szűrőjén keresztül értelmeződik újra, kevesebb klasszikus festői gesztust vonultat fel, mint akár a korábbi fotórealista tendenciák. Az alkalmazott grafika megoldásaira támaszkodó festészet előszeretettel halmoz és homogenizál hibrid textúrájú képein és erősen támaszkodik a kollázs-technikára is, ami egyértelműen mozgásba lendíti a szürrealizmus örökségét is.

 

A Derkovits-ösztöndíjas és külföldön is egyre többet kiállító Keresztesi Botond művészete már nem ismeretlen a Horizont Galéria közönsége számára, hiszen több önálló kiállítása is volt már itt az elmúlt évek során. Keresztesi festészetéről általánosságban elmondható, hogy dominánsan alkalmazott grafikai inspirációkra épít és a művész erős kontúrokkal rendelkező alakokat vonultat fel képein. Brandek, termékek, reklámok, stock-fotók vizualitása keveredik a művészettörténet ikonikus képeivel Keresztesi frappánsan ironikus vásznain.

George Crîngaşu művei is láthatóak voltak már Budapesten 2015-ben a Trafó Galériában. Crîngaşu 3d rendereléssel készült képei is legalább annyira támaszkodnak a stock-fotók vizualitására, mint amennyire Keresztesi művei. A kettejük művészete között azonban az egyik nyilvánvaló különbség a technikában keresendő, minthogy Keresztesi alapvetően fest, Crîngaşu pedig c-printeket és ezekből kompilált videókat készít. Továbbá Crîngaşu számos optikai illúzióval operál és a rendkívüli halmozás technikájával relativizálja és tolja a giccs határain is túl a képein megjelenő fetisizált státuszszimbólumokat. George Crîngaşu műveit legutóbb a bukaresti Mihai Nicodim Galéria mutatta be, a művész a kolozsvári Ecsetgyár Superliquidato artist-run-space-jének is az egyik alapítója.

A kiállítás legfiatalabb kiállítója a Kassán született és Prágában tanuló Jakub Choma. Choma festészetének kiindulópontja egy folyamatosan bővülő és rendszerezett internetes szöveg-, és kép-bank, amely vásznain transzponálódik művekké. Choma négy, viszonylag nagy vászonból álló és rendkívül sokféle festészeti textúrát felvonultató sorozatát először Budapesten mutatja be. A művész számára erős inspirációt jelent a ’90-es évek végének popkultúrája, korábbi ciklusát például a Scooby Doo rajzfilmek alakjai köré szervezte. Choma legújabb képein is képregényes, rajzfilmes figurák jelennek meg egy erősen absztrahált környezetben, melyre a művész szövegeket és tárgyakat is applikált.

Kép: George Crîngaşu: ATHENIAN SEVEN (100x110cm, digital print on acid free cotton paper)

Jótanács

Ha egy intézmény nevére kattint, akkor az ikOn megmutatja az intézmény adatait és azt, hogy milyen események lesznek ebben az intézményben.