esemény
Apertura lapszámbemutató - Tiszaeszlár vizuális emlékezete | Apertura | Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár

megnyitó | 2017. szeptember 14. 17:00

web | https://www.facebook.com/event...

cím | Budapest, Síp utca 12.

Térkép

Az eseményre a Síp utca 12 szám alatti Síp12 Galériába várjuk az érdeklődőket, amely a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár új közösségi tere és kiállítóhelyisége.

Az Apertúra 2017-es téli számának tanulmányai Tiszaeszlár vizuális emlékezetét elemzik. A magyar település emblematikus jelentésre tett szert 1883-ban, amikor az ott élő zsidó közösség tagjait vádolták meg egy eltűnt, majd később a Tiszából kifogott lány, Solymosi Eszter rituális meggyilkolásával. Jóllehet a tárgyalás a megvádoltak felmentésével végződött, de ennek a pernek a farvizén született meg a modern magyar szélsőjobboldal, amely számára Tiszaeszlár azóta is hivatkozási alap. A hivatalosan utolsó európai vérvádként jegyzett esemény szöveges dokumentációja és képi ábrázolása tömeges méreteket öltött, párhuzamosan a 19. és 20. századi reprodukciós technikák bővülésével, végül belépett a 21. századba is a digitális sokszorosítás révén. Az antiszemita képi ábrázolások hagyománya persze jóval régebbre nyúlik vissza, és részét képezi az antropofágia (emberevés) hosszú történetének. E történet során egyes emberi közösségek képzeletében megszületik az emberi társadalom alaptabuját megsértő Másik, aki saját fajtáját fogyasztja el, ekképp őt egy másik, embertelen fajtába lehet átsorolni, és ellene megfelelő intézkedéseket foganatosítani. Az említett kirekesztő képzelet a modernitásban technikai képekben tárgyiasul, és válik a kultúra részévé.
Az ezt a folyamatot végigkövető tanulmányokról Müllner Andrással, a lapszám szerkesztőjével, Varga Balázs filmtörténésszel, K. Horváth Zsolt társadalomtörténésszel, valamint a szerzőkkel beszélgetünk.

Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.