esemény
Román-kori kövek, zen kavicsok, maja töredékek - fotókiállítás | Philippe Brame | Karinthy Szalon

kurátor | Máthé Andrea

megnyitó | 2017. október 17. 18:00

a kiállítást megnyitja | Máthé Andrea

web | http://pontmagazin.hu/

a kiállítás bezárása | 2017. november 17.

cím | Karinthy Szalon 1111 Budapest, Karinthy Frigyes út 22.

Térkép

2017. október 17-én, kedden 18 órakor
Philippe Brame fotóművész Román-kori kövek, zen kavicsok, maja töredékek című kiállításának megnyitója a Karinthy Szalonban
Megnyitja: Máthé Andrea esztéta
Megtekinthető: 2017. november 17-ig hétköznap 11 és 18 óra között

Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Újbuda Önkormányzata, Institut Balassi Paris, Grand Est, Institut Francais Budapest

Philippe Brame Román-kori kövek, zen kavicsok, maja töredékek című kiállításának anyaga 2015-ben állt össze az addig Európa országaiban, Mexikóban és Japánban készített (európai korszakolás szerint) kora-középkorból származó kőből készült emlékeket ábrázoló fotóiból. A fotók részben önmaguktól, részben pedig tudatos elrendezéssel, egymás mellé állítással mutatják meg a különböző kultúrák egységes vagy közös eredetét, a fotókhoz írt versek a képeket nem kiegészítik, hanem a témára utaló reflexiók, továbbgondolások, belső beszédek rögzítései. Philippe Brame így a horizontot a vizuális költészet felé is kitágítja, fotóművészként sajátos módon alakítja kép és vers kapcsolódásait. A szóló fotókon kívül még diptichonban, triptichonban vagy szárnyas oltár és keresztformában is egymás mellé komponálja alkotásait, ezzel bővíti ki a hasonlítás és jelentésadás lehetőségeit.
Philippe Brame francia fotóművész, aki az 1990-es évektől Magyarországon is kiállít, legutóbb 2016-ban volt kiállítása Camille Claudel szobrairól készített fotóinak válogatott anyagából a Memoart Galériában, illetve 2009-ben egy átfogó, több tematikát – pl. a test, Vezelay katedrális, Magyarországon készült fotókat – tartalmazó bemutatkozása a Pintér Sonja Kortárs Galériában. Fotóin megjelenő érzékenységét életének egy szakaszában a vak gyermekekkel való foglalkozás is elősegítette, de utazásai, diákoknak tartott kurzusai is hozzájárultak. Egyik mesterének a magyar Lucien Hervé-t tartja, akit La Corbusier is fotósának választott, és aki ma már a XX. század kiemelkedő magyar fotográfusai közé tartozik.
Philippe Brame fotóin továbbra is nyomot hagynak a már ismert és sajátos jellemzők: pontos képkivágások, a fény-árnyék hatások végsőkig vitt lehetőségeinek tárgyra vetítései, artisztikus képi megfogalmazások, amelyek az absztrakciót sem nélkülözik. Továbbra is közvetlen eszközökkel dolgozik, csak a fényképezőgépet és a beállításokat alkalmazza, nem használ semmiféle további eszközt a fotók elkészítéséhez. Így ezeknél a képeinél is „plain-air-fotózást” követ. Bár egy halottnak vélt természeti jelenség, a kő és a kőből készült alkotások fotóit látjuk, mégis nagyon élő képeket. Egy arctöredék, egy kapu, egy lábfej vagy éppen a szél mozgását megidéző árnyékok mozgóvá, élénkké teszik a fekete-fehér alkotásokat, a kompozíció hangsúlya pedig erőteljességet sugárzóvá alakítják a képi megfogalmazásokat.

Máthé Andrea
http://pontmagazin.hu/

Jótanács

Ha az ikOn működésében bármilyen problémát észlel az ikOn 4.0-ra való átállás következtében, kérjük azonnal jelezze az ikon@ikon.hu e-mail címen!

A problémákat igyekszünk a legrövidebb idő alatt kijavítani.