esemény
FES - OFF-Biennále / A személyes egyben politikai is | . | Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület

megnyitó | 2017. október 11. 18:30

web | https://www.facebook.com/event...

cím | Patyolat // PRÓBAüzem

Térkép

A személyes egyben politikai is / A Friedrich-Ebert-Stiftung és az OFF-Biennále közös rendezvénye

Regisztráció október 10-ig itt: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFQa8b-Hk-CC3MFv-zMmNviTipUsTMSmcG7FPsmOqsTF5VYA/viewform

A Vakáció / Holiday / OFF-Biennále Budapest kísérő eseménye.

A beszélgetés nyelve magyar.

A ‘’személyes egyben politikai is” szlogent a feministák eredetileg abban az értelemben használták, hogy a nők helyzete a társadalomban és a családban politikai kérdés. Mostanság jelentheti akár azt is, hogy minden, amit egy nő tesz, politikai tett, vagy akár, hogy minden személyes választás politikai döntés. Fokozatosan mosódik el a határ személyes és politikai között. Sőt, a személyességet a legkülönfélébb területeken instrumentalizálják, a marketingesektől kezdve a civil szektoron át a politikai cselekvőkig.

A szubjektivitás ilyen magas fokú előtérbe kerülése gátat szab a politikai cselekvésnek. Ha valami személyesként és szubjektívként kerül a nyilvánosságba – egy egyén elidegeníthetetlen igazságaként – akkor nem lehet vitázni róla, csak ellenkezni vele, mint ahogy az egyik ember személyes meggyőződése ellentmond a másik ember személyes meggyőződésének. Mindeközben szem elől veszítjük, hogy a társadalmi gyakorlatok mindig is összefonódnak politikai küzdelmekkel.

Amit manapság kortárs művészetnek mondunk, leginkább a modernizmuson és neoavantgárd kánonon alapszik. Magyarországon leginkább a rendszerváltás után szilárdult meg ez a nyugati ideáloknak megfelelő kánon, amelyben a liberális individualizmus emberképe egyszerre mint valami személyes és belülről fakadó, és mint vágyott ideál lett felmutatva.

A rendszerváltás óta nem változott, hogy a jó gyakorlat és a jó ízlés a gazdasági centrum országaiból készen érkezik a félperifériára. Akár Budapesten, akár Londonban járunk, hasonló módokon és hasonló mértékekben kapcsolódnak szereplők: az „emberarcú kapitalizmus” kulturális mechanizmusai a szilíciumvölgyi libertariánus ideológiát és a már rendszerszinten beágyazott eszméket juttatják el a trendformálókhoz.

Eseményünk során a társadalomtudományok, az aktivizmus és a művészet szereplőivel gondolkodunk együtt a mai kortárs művészet eszközkészletéről, és arról, ahogyan a személyest a politikaihoz kapcsoljuk.

PROGRAM

Moderátor
Varga Tünde, egyetemi docens, Magyar Képzőművészeti Egyetem

18.00 - 18.30: Regisztráció

18.30 – 18.45: Megnyitó
Kováts Eszter, projektvezető, „Nemek közötti igazságosság Kelet-Közép-Európában”, FES

18.45 – 20.30: Panelbeszélgetés
Bajusz Orsolya, kulturális dolgozó
Barna Emília, egyetemi adjunktus, BME Szociológia és Kommunikáció Tanszék
Básthy Ágnes, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület elnökségi tagja
Mészáros György, egyetemi docens, Pedagógiai és Pszichológiai Kar, ELTE

20.30: Szendvicsvacsora

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát kérjük, legkésőbb október 10-ig jelezze ezen a linken: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFQa8b-Hk-CC3MFv-zMmNviTipUsTMSmcG7FPsmOqsTF5VYA/viewform

Jótanács

Az ikOn artKomm levelek nem mindenben helyettesítik a postai meghívókat, de az ikOn használatával intézményenként átlagosan 4 havonta sprólható meg annyi papír, amennyi egy fa életét jelent(het)i.