esemény

Spekulatív realizmus és materializmus, objektumorientált ontológia, non-antropocentrizmus. Olyan új filozófiai irányzatok hívószavai, amelyek öndefiníciójuk szerint megkérdőjelezik a modernizmus és a posztmodern máig domináns emberközpontú beszédmódját, és azt, hogy ez a narratíva a világot vertikális hierarchia szerint osztja fel, amelynek csúcsára az embert helyezi, alárendelve az élővilágot és az élettelen tárgyakat. Ezzel szemben határozza meg magát a 2007-es londoni Speculative Realism című konferencián színre lépett, máig formálódó új filozófiai szemlélet, amelynek égisze alá a fent említett számos új filozófiai irányzat besorolható. E szerint létezik embertől független valóság, ami alapvető kérdéseket vet fel a valósággal közvetlen kapcsolatot ápoló művészetekre nézve is.

Ezeknek a kérdéseknek a vizsgálatára jött létre októberben az xtro realm című program. Elméleti bevezetéseként októberben nyitott olvasókört hoztunk létre a Fiatal Képzőművészek Studiója Egyesület és a József Attila Kör közös szervezésében, amelynek alkalmain felkért moderátorok segítségével jártuk körbe a témák legizgalmasabb aspektusait. A program második része az xtro realm című kiállítás, amelyen az olvasókörön is résztvevő meghívott művészek mutatják be kapcsolódó munkáikat. Művészet és valóság viszonyának vizsgálata a művészettörténet-írás kezdetéig nyúlik vissza. Felmerül a kérdés: miként jelenítheti meg a műalkotás a valósághoz való hozzáállás átalakulását, függetlenlíthetjük-e magunkat az emberi kondíció által meghatározott világfelfogásainktól? Milyen szerep juthat a művészeknek olyan filozófiai irányzatokkal párbeszédben, amelyek éppen a szubjektív világképektől mentes valóság mellett érvelnek? Hogyan változik a befogadó szerepe, az interpretáció jelentősége? Milyen modelljei lehetségesek a képzőművészet és a tudomány képviselői közötti kiegyenlített együttműködésnek?

Az xtro realm kiállítás nem próbálja sem igazolni, sem cáfolni a 2007-es Speculative Realism konferencia óta is formálódó, máig viták tárgyát képző diskurzus állításait. Ehelyett egy nyitott, kísérletező program egy állomásaként azt mutatja be, hogy az emberközpontúság problémája hogyan artikulálódik képzőművészeti gyakorlatokban: miként hozhatnak létre művészek olyan helyzeteket, amelyek teret engednek az antropocentrizmusról való gondolkozás számára.

Az olvasókör a József Attila Körrel együttműködésben valósult meg.

A kiállítás támogatója az Edgite Hungary Kft.

A kiállítás megtekinthető 2017. november 8. és 30. között.

Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.