esemény
Exkluzív tárlatvezetés Sári Lászlóval | Rejtett Történetek | Műcsarnok

megnyitó | 2018. november 8. 18:00

web | https://www.facebook.com/event...

cím | Műcsarnok

Térkép

Exkluzív tárlatvezetés Sári László József Attila-díjas tibetológus, író, műfordítóval a Rejtett történetek | az életreform-mozgalmak és a művészetek c. tárlaton

Szeptembertől decemberig kilenc rokon szellemiségű kiállítás nyílik meg a Műcsarnokban.
A tárlatok fókuszában az életreform-mozgalmak, ezek a több mint egy évszázaddal ezelőtt kezdeményezett törekvések állnak.
A kiállításegyüttes magja a Rejtett történetek című tárlat, amely a kezdeti évtizedeket tekinti át.

Az életreform a „fin de siècle' népszerű – mára történeti távlatba került – világmozgalma, amely a „menekülés a városból' jelszavát tűzte zászlajára. Ennek szellemében fogalmazta meg alapvető céljait: a természethez való visszatérést, az öngyógyítást, az elveszett kozmikus teljesség és a spiritualitás keresését. A sokszínű mozgalom a múlt századforduló táján az Osztrák–Magyar Monarchiában is virágkorát élte.
A civilizációkritikára gyakorlati válaszok születtek: olyan életmód-közösségek, mint a gödöllői művésztelep vagy a svájci Monte Verità. Ezek a kísérletek megteremtették a maguk új prófétáit, szentélyeit és új szertartásait is. „Üdvtanaik' szerint a megváltást, a szakralitást újra megjelenítő földi Paradicsom eljövetele a természetes életmód, a civilizáció ártalmainak leküzdése nyomán következhet be. A reformok átalakították a szabadidő eltöltésének, a lakókörnyezet kialakításának hagyományos formáit, a nemek közötti kapcsolat érzelmi, szociális, erotikus dimenzióit, de kiterjedtek a gazdasági életre, a nevelésre, a művészetekre és a vallásra is. A személyes életmód átalakítására és megújítására irányuló, a természetközeliséget és természetességet hangsúlyozó mozgalom a 20. elején széles körben intézményesült; egyesületek és társulások, sajtóorgánumok, gyógyintézetek, kommunák, reformüzletek és éttermek alakultak az életreform jegyében.
A kiállítás Magyarországon elsőként dolgozza fel az életreform történetét és művészeti vonatkozásait. Nem csupán arra vállalkozik, hogy bemutassa a régiónkban megjelenő különböző irányzatokat, hanem kitekint a korszak művészeinek a mozgalomhoz fűződő, eddig jórészt feltáratlan kapcsolatára is, egyben a modern művészet spirituális vonulatának magyarországi példáit is felmutatja. A múlt századfordulótól a 20. század első harmadáig tartó időszak számos ikonikus képzőművészeti alkotása ezáltal új megvilágításba kerül, és feltárulnak azok a „rejtett történetek', amelyek az ismert értelmezéseken, stiláris jegyeken túlmutatva alkotóiknak a természethez, a múlthoz, az emberhez, a testhez, a transzcendenciához fűződő viszonyukat láttatják.

online jegyelővétel

Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.