esemény
Az élet körforgása | Révész Anna, Tóth-Vásárhelyi Réka | Dubniczay-palota / Magtár

kurátor | Morita Tomoko, a Japán Centrum Veszprém vezetője

megnyitó | 2023. április 22. 17:00

a kiállítást megnyitja | Otaka Masato, Japán magyarországi nagykövete

a kiállítás bezárása | 2023. május 24.

Az Európa Kulturális Fővárosa évében a Művészetek Háza Veszprém csatlakozik egy remek kezdeményezéshez, a Sakura Projekthez, mely nemcsak egy japán kert létrehozását, japán cseresznyefák ültetését tűzte ki célul Veszprémben, de a japán kultúra népszerűsítését és megismertetését egyaránt. A japán kert júniusban egy japán tájépítész tervei alapján fog megvalósulni, és két szezonális japán ünnephez kötődik: a sakura (cseresznyevirág) az áprilisi hanamihoz (cseresznyevirágzás-nézés), a momiji (japán juhar) pedig az októberi koyohoz (az őszi színes lombokhoz).
 
A projekt részeként valósul meg Az élet körforgása című kiállítás, Révész Anna képzőművész és Tóth-Vásárhelyi Réka iparművész közös tárlata a Dubniczay-palota első emeleti kiállítóterében.
Révész Anna Japánban, Hida-Oszakában született (édesapja magyar), majd később Magyarországra költözött és a Magyar Képzőművészeti Egyetemen diplomázott, elnyerte a Derkovits-ösztöndíjat is.
A rendkívül finom technikával, gansai akvarellel készült képei elsősorban a „mudzsót”, a mulandóság gondolatkörét járják körül, mely szorosan kapcsolódik a japán esztétikához és a buddhizmushoz is. Ennek lényege, hogy elfogadjuk az élet folyamatos változását, ezáltal az elmúlás és az új születése szorosan összekapcsolódik. A kiállításon sorozatai mellett egyedülálló diplomamunkáját is bemutatjuk, mely egy eredeti, 19. századi japán paravánra készült, és az a különlegessége, hogy mivel a paraván ezüstfüsttel borított, a levegő kéntartalmával reakcióba lépve idővel megfeketedik, a kép eltűnik, ezáltal is kapcsolódik a mudzsó ideájához. Képein fontos szerepet kap a természettel való harmónia, a növények és az állatok (például a nyúl és az őz), melyek szakrális jelentéstartalommal is bírnak.
 
Tóth-Vásárhelyi Réka iparművész Magyarországon, Ausztriában és Japánban folytatta tanulmányait. Itt tanulta meg japán mesterektől a kreatív kokeshi babák készítését. Ezek a babák igazi kézműves remekek, több évszázados múltra tekintenek vissza, jellegzetesen japán alkotásnak tekinthetők. A kokeshi egy fából készült, kéz és láb nélküli, legtöbbször festett baba, melynek teste hengeres formájú. Általában otthonokban dísztárgyként szolgálnak, de egyes legendák szerint védelmet adnak, gyógyító erővel is bírnak. A kokeshik leggyakrabban az ún. mizuki fából készülnek, mely egy világos, szinte hófehér fa. De a mizukin kívül más fafajtákat is szívesen felhasználnak, például japán juharból, cseresznyefából, japán körtéből, császárfából, gyertyánszilből, de japán hamisciprusból vagy hóvirágfából, kaméliából, ill. pagodafából is készítenek babákat. Tóth-Vásárhelyi Réka Japán és Magyarország kultúráját kívánja közelebb hozni egymáshoz a kokeshi babákon keresztül, és „szeretné alkotásaival az emberek szívét megnyitni az élet természetes, egyszerű, illékony és tökéletlen ajándékainak szeretetére és tiszteletére.” Számos országban volt már kiállítása és előadása Japántól Amerikáig. Írt kétnyelvű mesekönyvet, és 2011 óta több mint 5000 kokeshi babát készített, melyekkel számos díjat nyert, például 2015-ben minden idők első külföldijeként egy kokeshi babájáért az 57. Japán Nemzeti Kokeshi Versenyen is díjazták.
A Sakura Projekt megálmodója és főszervezője Morita Tomoko, a Japán Centrum Veszprém vezetője, a japán nyelv magántanára. 
A projekt a Minerva Tanulási Alternatíva, az EU-Japan Fest, a Gifu Megyei Japán-Magyar Baráti Társaság, az M-MATCHA Kft. és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa támogatásával valósul meg.
 
A kiállítást 2023. április 22-én 17 órakor 2023. 04.22. – 2023. 05.21.
info: www.arthouseweb.hu, arthous@arthouseweb.hu, +36 88 560 507
 
Jótanács

Ha egy névre vagy címre kattint az artRoll oldalakon, akkor az ikOn kilistázza, hogy az adott személy vagy esemény hol fordul elő az ikOn oldalain.