esemény
A POKOL TORNÁCÁN. FILMVETÍTÉS ÉS BESZÉLGETÉS HÁMOS GUSZTÁVVAL ÉS KATJA PRATSCHKÉVAL | HÁMOS Gusztáv, Katja PRATSCHKE, SZIPŐCS Krisztina | Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

megnyitó | 2023. november 14. 18:00

web | https://www.ludwigmuseum.hu/pr...

cím | Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum, Komor Marcell u. 1.

Térkép

A berlini Hámos Gusztáv és Katja Pratschke alkotópáros Fremdkörper (Elcserélt testek) című installációja a Ludwig Múzeum Időgép című kiállításán látható az év végéig. Ennek apropóján hívtuk meg a két művészt Budapestre. Az est első felében levetítjük az Elcserélt testek 2002-ben készült filmváltozatát, majd bemutatjuk Hámos és Pratschke legújabb filmjét, az In Limbot (A pokol tornácán), melynek ez lesz a magyarországi premierje. A két rövidfilm vetítése után Szipőcs Krisztina, az Időgép kiállítás kurátora beszélget az alkotókkal az időről, fotó és film viszonyáról, a történelemről, valamint az emberi természetről.

REGISZTRÁCIÓ

Fremdkörper / Elcserélt testek Németország, 2002, 35 mm, 27’, angol felirat, 1,37:1, ff, színes Katja Pratschke és Hámos Gusztáv Fremdkörper (Elcserélt testek) című filmje „esztétikájában Chris Marker klasszikus fotófilmjeire és a francia újhullám konceptuális szerelmesfilmjeire emlékeztet. Bár a barátok, Jan és Jon, valamint közös szerelmük, Marie története Truffaut Jules és Jim című filmjét idézi, a már-már emésztően szuggesztív elbeszélésről kiderül, hogy az egy nagyon is aktuális eszmefuttatás a genetikáról és az emberi identitásról.” (Daniel Kothenschulte)

In Limbo / A pokol tornácán Németország, 2022, DCP, 31’40”, angol Az In Limbo „Köves” fiáról, „Kiesling”-ről (Kavicsról) szól, aki a hidegháború idején – az 1970-es évek végén – Magyarországról Nyugat-Berlinbe menekül. Fiatal hősünk története azzal kezdődik, hogy besorozzák a néphadseregbe katonai szolgálatra. Ebből megérti, hogy az állam – ahol él – kénye-kedve szerint rendelkezik felette, ami a valósághoz, a valódi szabadsághoz való viszonyát gyökeresen megváltoztatja. Elhatározza, hogy az önrendelkezés jogán újraalkotja saját magát. Kiesling önmeghatározási kísérletei párhuzamba kerülnek a budapesti Szabadság térrel, melynek emlékművei nem a szabadságra, hanem a szabadság elvesztésére emlékeztetnek.

Az eseményt a budapesti Goethe Intézet támogatta.

A művészeket a Molnár Ani Galéria képviseli.

Jótanács

Az ikOn artKomm levelek nem mindenben helyettesítik a postai meghívókat, de az ikOn használatával intézményenként átlagosan 4 havonta sprólható meg annyi papír, amennyi egy fa életét jelent(het)i.