esemény
Túlélési Stratégiák II. Szép új világok? _ Dana Tomečková nyilvános előadása | Dana Tomečková | tranzit.hu

megnyitó | 2024. március 22. 18:00

web | https://hu.tranzit.org/hu/lehe...

cím | Lehetőségek tere, Práter 63 (1083 Práter u. 63.)

Térkép

A  Lehetőségek tere Túlélési stratégiák II. Szép új világok?  szabad szeminárium sorozata keretében

Dana Tomečková nyilvános előadása SPACE OF POSSIBILITIES című workshopjához kapcsolódóan

"VALAKI
Mekkora vagy?

VALAMI
Tegyük fel, hogy szilárd és hatalmas vagyok, mégis képes leszel dolgozni ezzel a "heggyel" és átalakítani azt. Sosem tűnök el, de ölthetek más formát és minőséget.

VALAKI
Milyen az alakod?

VALAMI
Most?"

(D.T. Úgy volt, hogy bekövetkezik valami, aztán..., 2023)

Dana Tomečková por alapú anyagokkal és szövegekkel dolgozik. Konkrét súllyal és feszültséggel rendelkező anyagokként tekint rájuk. A SPACE OF POSSBILITIES című workshopon a valóság nehezen megfogható jellegét érintő kutatásait mutatja be. Milyen lehetőségekből áll a valóság? Ha a lehetséges történések spektrumából csak egy út vezet tovább, a többi lehetőség eltűnik? Vagy mind egy közös téridőben maradnak? Milyen nyomás rejlik bennük? A válaszok keresése közben két szereplő áll szemben egymással. 1. Valami: ami megtörténhet, önmagában, saját intenzitásával, eredetével, irányával, sebességével 2. Valaki (Te?): aki érzékenyen észreveszi a Valamit, még mielőtt az megtörténne, vagy talán észre sem veszi. Te, aki azt akarod, hogy a Valami megtörténjen, meg nem történt legyen, vagy aki meg akarsz tenni Valamit.

Dana pénteki előadásán áttekintést ad munkásságáról, és részleteket olvas fel az Úgy volt, hogy bekövetkezik valami, aztán... c. műből, miközben két színész interakciója egymásra találáshoz, ellentéthez, összeütközéshez, majdnem találkozáshoz, vagy a soha nem találkozás taszító erejéhez vezet.

A szombati workshop résztvevőit arra fogjuk kérni, írják vagy rajzolják le a lehetőségek egy térképét, megragadva azokat a szálakat, amelyekből valóságunk áll. Megvizsgáljuk utóbbi instabil jellegét, és megpróbáljuk megtalálni, hol helyezkedhetünk el benne, milyen mértékben tudunk hozzájárulni megteremtéséhez vagy megváltoztatásához. Kifejlesztünk egy eszközt, amely segíthet a jövő különböző verzióinak elgondolásában. Nem abban, hogy megjósoljuk, hanem abban, hogy jobban elviseljük a bizonytalanságot, amellyel jár; hogy többféle nézőpontot nyissunk meg. Ezekben a bizonytalan időkben a workshop arra bátorít, hogy a bizonytalansággal való együttélés módjait keressük.

 

Dana Tomečková (* 1986, Pozsony) a pozsonyi Képzőművészeti és Design Akadémia S+M+L_XL Stúdió - Fém és ékszer szakán végzett. Tanulmányokat végzett az oslói Nemzeti Művészeti Akadémián is. Tárgyakat, installációkat, valamint ékszereket készít. Munkáiban többször visszatér az időbeliség témájához a dolgok törékenységén és változékonyságán keresztül. Lenyűgözi a valóság instabilitása és megfoghatatlansága, amire megfontoltsággal és kitartással reagál. Legújabb csoportos kiállításai: In Pieces (2023) és Disappearing Body, (2021) National Gallery - The Schaubmar Malom, Pezinok (a Szlovák Nemzeti Galéria része). Legutóbbi egyéni kiállítása: Note on the Temporary Matter II - What Everything Must Be in the Air That I Think Something and You Say It, Medium Galéria, Pozsony, 2023

 

Túlélési stratégiák II.
Szép új világok?


A Túlélési stratégiák idei, második kiadásában a résztvevők a mostani világunkon túlmutató “gondolatkísérletekben” és közös alkotásban vehetnek részt kortárs képzőművészekkel. A szeminárium-sorozatra február és április között havi rendszerességgel kerül sor: péntek este egy előadás vezeti be a résztvevőket a művészek munkásságába, szombaton pedig egész napos workshophoz lehet csatlakozni.

A program alcíme Aldous Huxley 1932-ben megjelent Szép új világ című disztópikus regényére utal. Sok minden megvalósult a híres műben leírtakból: például vehetjük úgy, hogy az emberek valóban Alfa, Béta, Gamma stb. kasztokba tartozó, futószalagon gyártott teremtmények, a Világállamban pedig sikeresen kondicionálják a tömegeket a fennálló rend elfogadására. A könyvben megjövendölt érzelemmentesség ugyanakkor (még) nem következett be, egyelőre nem mentesít minket az élet nehézségeinek megélésétől. A konfliktusok sem tűntek el, sőt, egyre tehetetlenebbnek érezzük magunkat az olyan egymást érő válságokkal szemben, mint a háborúk vagy a klímaválság.

Mivel jelenünkben szinte minden információnk és vágyunk algoritmusok által szabályozott, elvesztettük szabad akaratunkat, ezzel pedig cselekvőképességünket. A fiatal generáció tagjait virtuális világok vonják ki a valóságból, ahol valódi lényüktől távoli, jó vagy rossz, romboló vagy világmentő (szuper)hős szerepeket is felvehetnek. Az emberek nagy része egyre nehezebben érzékeli a valóság határait.

A reményvesztettség és blokkoltság leküzdéséhez elengedhetetlen a képzelőerő aktiválása, amelyhez a kreativitás, az intuíció “tréningelése” szükséges. Ebben lehetnek segítségünkre az idei Túlélési stratégiák workshopjainak “poszthumán” gyakorlatai. Az alkalmakon a mindenható racionalitáson túlmutató, ősi tudásokra, gyakorlati tapasztalatokra épülő együttlétekre lehet számítani, amelyek során egymástól tanulhatunk, kisérletezhetünk, megérezhetjük a közösség erejét és hátborzongató nem-emberi világokba merülhetünk alá.

Koncepció: Hegyi Dóra

Előadás és workshop időpontok:
Február 23-24. Borsos Lőrinc
Március 22-23. Dana Tomečková (Pozsony)
Április 12-13. Kazsimér Soma és K.Takács Márton

Kép: Dana Tomečková

Jótanács

Ha az ikOn működésében bármilyen problémát észlel az ikOn 4.0-ra való átállás következtében, kérjük azonnal jelezze az ikon@ikon.hu e-mail címen!

A problémákat igyekszünk a legrövidebb idő alatt kijavítani.