esemény
Ctrl + ↑ for Coyote Time | Zoyander Street, Nemes Z. Márió, Tabitha Nikolai, Gondolat Generátor | Trafó Galéria

Ctrl + ↑ for Coyote Time

Kiállítás és eseménysorozat

Mai események:

>> 2024/03/23, SZOMBAT <<

17:00 - 18:30 Önvezető workshop a Gondolat Generátor (a Trafó művészetközvetítő csapata) vezetésével
Helyszín: Trafóklub és Trafó Galéria

A Ctrl + ↑ for Coyote Time című kiállítás a mainstream videójáték életünk mindennapi rutinjait meghatározó logikájával kapcsolatban vet fel kérdéseket, keresve a folyamatosan egymásba oldódó digitális és fizikai valóság közötti réseket. “Érteni fogom akkor is ha soha nem játszottam videójátékokkal? Tudok majd kapcsolódni a felkínált témákhoz? Tudom-e majd olvasni a kiállítás nyelvét ha nincs semmilyen előzetes háttér ismeretem? Egyáltalán mi fog történni velem ezen a kiállításon?”

A Gondolat Generátor legújabb programja ilyen és ehhez hasonló mindennapi szorongásokra keresi a választ, ami eltöltheti az embereket bármilyen alkotást nézve, befogadva, szagolva vagy csak a környezetében tartózkodva. A workshop keretein belül a résztvevők kisebb csapatokat alkotva vehetnek részt egy önvezető túrán. Az alkalom célja kifejezetten az, hogy előzetes tudás nélkül játékos értelmezési keretet és személyes kapaszkodókat találjunk a gamifikációt és képzeletbeli digitális világokat tematizáló kortárs művészeti kiállítás befogadásához. Az alkalom végére a résztvevőknek lehetőségük nyílik rá, hogy létrehozzanak egy performatív vezetést a kiállítótérben és megfogalmazhassák saját viszonyaikat a műalkotásokhoz.

Az eseményen való részvétel Színházak Éjszakája karszalag megvásárlásához és regisztrációhoz kötött. Regisztálni az alábbi linken lehet: https://budapestiszinhazakejszakaja.hu/


[A program magyar nyelven zajlik.]

17:30 - 18:30 Zoyander Street performansz-előadása
Helyszín: Trafóklub

A várakozás általában elég bosszantó. Néha úgy érzi az ember, hogy inkább pucolna ablakot, minthogy a postán várakozzon. De mi van akkor, ha a várakozásnak látszólag sosincs vége ? Ha hosszú covidban szenvedünk, és úgy tűnik, állapotunk egyetlen orvost sem érdekel? Amikor a neurodivergenciát rendszeresen félrediagnosztizálják? Amikor a nemváltás előfeltételét jelentő terápiához való hozzáférés nem elérhető a számunkra, vagy elképzelhetetlenül  távolinak tűnik? Zoyander Street Cis Penance című játékának interjúalanyai számára a fenti jelenségek közül egy vagy több dologra való várakozás életük meghatározó tapasztalata. Bizonyára nem idegen érzés ez a magyar transz emberek számára sem, akiknek a terápiára való várakozási ideje 2020 óta a végtelenségig meghosszabbodott. A performatív előadás végigvezet bennünket a neurodiverzitás és a nemi sokszínűség, a betegség, a testtel kapcsolatos normativitás, a düh generatív formái és a hozzáférhetőség kérdésein, és felvillant olyan stratégiákat, amelyek segítségünkre lehetnek abban, hogy a várakozás idején megvédhessük magunkat a hatalom nyomásától.


[Ingyenes esemény, angol nyelven]

18:30 - 19:30 Nemes Z. Márió tárlatvezetése

Nemes Z. Márió (1982) költő, kritikus, esztéta, az ELTE BTK MMI Esztétika Tanszékének oktatója. Rendszeresen tart kurzusokat a videójáték esztétika témájában. Kutatási területei közé tartozik a kortárs irodalom és képzőművészet viszonya, a populáris kultúra, a filozófiai antropológia, az antropológiai esztétika és a poszthumanizmus. 2013-ban védte meg az Esztétika és antropológia – Az antropológiai színrevitel mint esztétikai dehumanizáció című doktori dolgozatát, mely ugyanabban az évben megkapta a Magyar Filozófiai Társaság Cogito-díját. A Telep csoport és a Technologie und das Unheimliche kultúraelméleti fanzine és alkotói kollektíva alapító tagja. Költői tevékenységéért Sziveri János-díjat (2015), Hazai Attila Irodalmi Díjat (2019), Csáth Géza-díjat (2021) és Baumgarten (2022) emlékdíjat kapott.


[Ingyenes esemény, magyarul]

19:30 - 21:00 Élő játék Tabitha Nikolai-jal
Helyszín: Trafóklub

Miért nincs több weboldal? Csak egyik platformról a másikra ugrálunk, és így csak ritkán merülünk el valóban az interneten. Ezekben a körülkerített kertekben bolyongva túltelítődtünk, és – talán a megértésre való vágyunkból és az elszigeteltség elleni hiábavaló küzdelmeinkből adódóan –  különféle kis közösségekhez csatlakoztunk: queer transz AuDHD-sok, kelet-európai cottagecore lányok, new ager jógás non-GMO influenszerek, a gyerekrablásos összeesküvés-elméleteket vallók globális elitjének szub-szubkultúráihoz... Lehet, hogy paranoiásak vagyunk, de vajon tényleg alaptalanok-e a félelmeink? Biztonságra lelhetünk-e a meg-megrepedező Web 3.0 réseiben? Hol húzódik a határ a biztonságos digitális terek és a veszélyes összeesküvések közege között? Tabitha Nikolai munkája a fenti kérdésekkel foglalkozik, melyeket az ő játékait élőben játszva fogunk megvitatni. Tabitha Nikolai az esemény keretében egy olyan utazásra invitál bennünket, amely a berlini Szexológiai Intézettől, elégetett archívumoktól és a történelem elfeledett szegmenseitől egy bukott szálloda – az internet allegóriájává átlényegült – szobájáig vezet.


[Ingyenes esemény, angol nyelven]

 

***

Ctrl + ↑ for Coyote Time

Kiállítás és eseménysorozat

Megnyitó: 2024. március 22. (péntek) 19 óra
Látogatható: 2024. március 22 - április 7

Kiállító művészek: Bassam Al-Sabah, Hollow (Muskovics Gyula, Páll Tamás, Szeri Viktor), Denis Kozerawski, Lawrence Lek, Paula Malinowska, Tabitha Nikolai, Sin Wai Kin

Kurátorok: Jen Kratochvil, Szalai Borbála, Maxine Vajt

Lenézünk, és észrevesszük, hogy túlfutottunk a szikla peremén, alattunk a mélység. Mit tegyünk? Mit tehetünk egyáltalán? Nincs véletlenül erre egy billentyűparancs?

A Ctrl+Up for coyote time című kiállítás ebből a felfüggesztett pillanatból továbblendülve arra keresi a választ, hogy elképzelhetők-e olyan - digitális vagy fizikai - világok, ahol dekonstruálhatóak és újragondolhatóak azok a szabályok, amik mentén „játszunk”. Ahol a videójáték hegemón logikája és a csődöt mondott normatív célok meghaladhatóak, ahol az adottnak elfogadott szabályrendszerek újragondolhatóak, ahol az egyéni és a közösségi - egyszerre politikai és mélyen személyes - tapasztalatok megélhetőkké válnak.

A kiállított művek kérdéseket vetnek fel a mainstream videójáték életünk mindennapi rutinjait meghatározó logikájával, és a későkapitalizmus olyan jellegzetes eszközeinek sajátságos kihívásaival kapcsolatban, mint a gamifikáció és képzeletbeli digitális világok építése. Meg lehet-e zavarni, szét lehet-e szedni és újra lehet-e alkotni ezeket úgy, hogy szembemenjenek azzal a rendszerrel, amely létrehozta őket? A kiállítás a folyamatosan egymásba oldódó digitális és a fizikai valóság közötti réseket és határokat keresi, valamint a hegemón játék queer és transz módszereken és stratégiákon keresztül való dekonstrukciójának lehetőségeit vizsgálja, azzal a céllal, hogy közelebb vezessen ahhoz a ponthoz, ahol a szikla szélén túli kimerevített pillanatban tovább lebegünk, és ahol egy következő ugrás lehetségesnek tűnik.

Szakmai partner: Háttér Társaság

Támogatók: Háttér Társaság, az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma, NKA, Cseh Center, Káli Kövek

Képkredit: Sin Wai Kin: The Breaking Story, 2022 (állókép)

Jótanács

Ne elégedjen meg az artKomm levelek olvasásával!
Az ikOn weboldalán kilistázhatja a mai/holnapi/holnaputáni eseményeket!